M'Andryk News
Поради психолога

Карантин! Як залишатися в ресурсному стані і отримати максимум користі для себе, сім'ї і дітейПерший тиждень карантину вже позаду. Для деяких він став справжнім випробуванням: довелося мобілізуватися, змінити плани та графіки, приміряти на себе нові ролі, взяти нові обов’язки і спробувати адаптуватися до раптових змін. Дитячий психолог M'ANDRYK International School і мама двох дітей 6ти і 4х років ділиться лайфхакими, як пройти крізь карантин з максимальною користю як для дітей, так і для батьків. 


Для тих, хто працює віддалено і вже практикує дистанційне навчання з дітьми, карантин не вніс суттєвих змін в життя. Однак для багатьох – це все ще новий досвід. І хоча поєднувати роботу, навчання дітей та інші обов’язки не легко, все ж можна використати ситуацію на власну користь. Експерти говорять, що у найближчому майбутньому одними з найбільш вагомих навичок будуть креативність та гнучкість. Здається, зараз саме той час, коли можна «прокачати ці скіли у себе», а значить сприяти розвитку цих вмінь у дітей.

Для батьків, які продовжують або почали працювати вдома, але тепер разом з дітьми – розклад може стати чарівною паличкою, яка хоч і не перетворить карантинні будні у суцільну казку, але точно допоможе до певної міри організувати себе і дітей. Важливо cкладати розклад разом з дитиною – це надасть відчуття передбачуваності та контролю, адже раптова зміна у повсякденному житті може викликати тривогу не тільки у дорослих, але й у дітей. Складання розпорядку дня сприяє розвитку навичок планування, а дотримання плану формує самоконтроль. Розклад, складений разом, дає дитині відчуття певної автономії – це підтримує мотивацію дотримуватися плану і виконувати завдання, формує відповідальність і цілеспрямованість. Можна використати готові планери, але краще дати можливість дитині зробити свій розклад самостійно.

image
Для молодших школярів все ще важливий зовнішній контроль. Бонуси, які будуть працювати як заохочення мають відповідати віку та інтересам дитини. Це можуть бути наліпки, позначки чи інші заохочення. Дитячий розклад відкриває можливість адаптувати власні плани на день. Якщо раптом дитина виказує опір виконувати завдання, візуалізація розкладу дорослих може допомогти знизити протестні реакції.
image
Пам’ятайте, що не варто перевантажувати молодших школярів інтелектуальною діяльністю (не тільки в період карантину), і навіть в 7-8-9-10 років дітям важливо мати час для вільної гри. Не забувайте, що перебування вдома все ж дає більше можливостей для гнучкості. План буде виставляти орієнтири( щоб можна було вчасно вставати і лягати спати, їсти, тримати під контролем час, який діти проводять перед екранами смартфонів та планшетів, виконувати навчальні завдання, збалансувати різні види активностей), але якщо раптом сьогодні вас або дитину переповнюють тривога, фрустрація чи апатія, якщо виникли термінові невідкладні задачі, можна завжди адаптувати розклад під сьогоднішні потреби дітей та дорослих.Зараз активізувалося багато он-лайн ресурсів для навчання, деякі з них відкрили безкоштовний доступ. Це чудова можливість спробувати вчитися у новому форматі і вимагає від батьків менше участі у процесі виконання завдань, хоча першокласники все ж потребують уваги і допомоги дорослого. Ресурси, які допоможуть з виконанням завдань з основних предметів початкової школи: www.vchy.com.uawww.learning.ua; http://edugames.rozumniki.ua   www.vchy.com.ua;

Гейміфікація у навчанні може підтримати мотивацію виконувати навіть складні завдання. Зараз досить широкий вибір різноманітних додатків, їх можна використати в умовах навчання вдома. Наприклад, Epic! (онлайн бібліотека англомовних книжок, є аудіо і відео книги для тих, хто ще не читає самостійно) та Rivet; для вивчення англійської мови. Однак не забувайте, що скрін-тайм (час проведений перед екранами смартфонів, планшетів, тв)у ранньому шкільному віці все ще досить обмежений, тому важливо зберігати баланс між он-лайн та офф-лайн навчання. Розібратися з математикою може допомогти лего – це чудовий спосіб в цікавій та наочній формі засвоїти теми від числового ряду до дробів та множення . Приклади завдань ось тут: https://www.weareteachers.com/...;
image
Можна спробувати вплести навчання в сюжетно-рольову гру. Таке веселе навчання-гра дає можливість якісно провести час разом з дітьми. Наприклад, гра у ресторан чи магазин може бути одночасно уроками читання, письма і математики: придумати і записати меню(назви товарів) та ціни, розрахувати клієнтів. Приготування страви розвивають пам’ять, увагу, самоконтроль, дозволяють попрактикуватися у читанні та математиці: прочитати та запам’ятати рецепт, тримати фокус уваги на кількості інгрідієнтів та послідовності у приготуванні. Ютуб-канал Джемі Олівера , який часто готує з дітьми допоможе у виборі рецепту, а його 9річний син Бадді заохотить і дітей приготувати щось смачненьке самостійно, ось link. 


Чудовий спосіб поєднати гру з учбовими завданнями – це квест, який зможе розвіяти карантинну нудьгу навіть, якщо ви застрягли в квартирі. На папірцях можна писати завдання відповідно до віку дитини, пройдене завдання - це ключ до схованки наступного! Не забувайте про необхідність дітей рухатися, часто і в процесі навчання. Робіть невеличкі рухливі перерви, щоб активізувати роботу мозку. Можна включати музику і танцювати, можна робити доріжку з перешкодами у вигляді подушок, стільчиків, м’ячів та будь-яких інших речей, які є під рукою. За допомогою клейкої стрічки на підлозі можна зробити класіки чи різні доріжки.

Творчі заняття легко організувати і вдома, при цьому і дорослі можуть долучитися до процесу. Додаток Pinterest дозволить за кілька хвилин знайти творчу цікавинку, але іноді корисно просто запропонувати дитині матеріали для творчості і підтримати будь-яку ідею! Вільна творчість має потужний психотерапевтичний ефект! Робота з фарбами, тістом, глиною сприяє гармонізації емоційного стану і знижує рівень тривоги, а зараз це дуже актуально! Карантин – це чудова можливість зануритися у світ книг. Саме спільні читання мають особливе значення не тільки для формування любові до книги, а й сприяють розвитку пізнавальних функцій дитини. Ну і звичайно сімейний перегляд мультфільмів та кіно


Закутатися в теплу ковдру всією сім’єю у робочій день – це просто свято не тільки для дітей, а й для дорослих!!! Здоров'я вам і вашій родині!

image
З повагою, Наталя Мотичак, психолог M'ANDRYK International School
Made on
Tilda